USA Super Senior and Senior International Teams Announced


 Suzanne Lenglen Cup: 35 

  1. Julie Cass, Austin, TX
  2. Rachael Gale, Cary, NC
  3. Trish Riddell, Captain, Maitland, FL
  4. Michelle King, Austin, TX

Young Cup: 40 

  1. Renata Marcinkowska, Captain, Rock Hill, NC
  2. Anna Zimmerman, Indianapolis, IN
  3. Robin Keener, Melbourne, FL
  4. Mary Dailey, Del Ray Beach, FL

Margaret Court Cup: 45

  1.  Fran Chandler, Captain, Jackson, TN, 
  2. Mariana Hollman, Winston-Salem, NC
  3. Myke Loomis, Santa Rosa Beach, FL
  4. Susan Boyer, Coral Springs, FL

Bueno Cup: 50 

  1. Diane Fishburne, Charleston, SC
  2. Susan Wright, Grand Junction, CO
  3. Carolyn Nichols, Captain, Lodi, CA
  4. Phyllis Blackwell, Reno, NV

Maureen Connolly Cup: 55 

  1. Tina Karwasky, Captain, Glendale, CA
  2. Mary Ginnard, Ft. Lauderdale, FL
  3. Martha Downing, Shingle Springs, CA
  4. Kerry Young, Maitland, FL

Alice Marble Cup: 60 

  1. Brenda Carter, Captain, Charleston, SC
  2. Betty Wachob, Panama City, FL
  3. Patricia Keleman, Charleston, SC
  4. Molly Hahn, Belmont, MA

Kitty Godfree Cup, 65 

  1. Suella Steel, La Jolla, CA
  2. Charleen Hillebrand, San Pedro, CA
  3. Susanne Clark, Captain, New City, NY
  4. Sheila Weinstock, Framingham, MA

Althea Gibson Cup, 70 

  1. Dorothy Matthiessen, Pasadena, CA
  2. Dori deVries, Captain, Reno, NV
  3. Kathy Langer, Rockwall, TX
  4. Roz King, San Diego, CA

Queens Cup, 75 

  1. Nancy Reed, Winter Park, FL
  2. Mary Boswell, Mt. Airy, MD
  3. Lucille Kyvallos, Captain, Ft. Lauderdale, FL
  4. Louise Russ, Boca Raton, FL

35’s: Italia Cup

  1. Andy Lake (captain), Davie, FL
  2. Willie Dann, Denver, CO
  3. Chris Carey, Kansas City, MO
  4. Jim Slonac, Wauwatosa, WI

 40s: Tony Trabert Cup

  1. Martin Barba, San Marcos, CA
  2. Richard Schmidt, Orlando, FL
  3. Robert Kresberg, NY, NY
  4. Curtis Dunn (captain), San Francisco, CA

45’s: Dubler Cup

  1. Val Wilder, Ft. Worth, TX
  2. Glen Erickson(captain), Cathedral City, CA
  3. Mike Fedderly, Palm Desert, CA
  4. Polo Cowan, Mill Valley, CA

50s: Fred Perry Cup

  1. Mark Vines, Lynchburg, VA
  2. Ross Persons, Captain, Houston, TX
  3. Wesley Cash, Chattanooga, TN
  4. Kevin Manning, Clearwater, FL

55’s: Austria Cup

  1. Larry Turville(captain), Dublin, OH
  2. Phil Landauer, Dublin, OH
  3. Len Wofford, Portland, OR
  4. Tom Smith, Atlanta, GA

60’s: Von Cramm Cup

  1. Brian Cheney, Chandler, AZ
  2. Dick Johnson, Ballwin, MO
  3. David Nash, Bloomington, MN
  4. Bob Litwin(captain), Glenwood Landing, NY

65s: Britannia Cup

  1. Jimmy Parker, Captain, Houston, TX
  2. Fred Drilling, Bethesda, MD
  3. Joe Bachmann, Sarasota, FL
  4. Ken Robinson, Menlo Park, CA

 70s: Jack Crawford Cup

  1. Fred Farzanegan, Tampa, FL
  2. King Van Nostrand, Vero Beach, FL
  3. Bob Duesler, Newport Beach, CA
  4. Jim Nelson, Captain, Palm Desert, CA

75’s: Bitsy Grant Cup

  1. John Powless, Madison, WI
  2. George McCabe, Captain, Oxford, OH
  3. Saul Snyder, San Diego, CA
  4. Jack Vredevelt, Kalamazoo, MI

80’s: Gardnar Mulloy Cup

  1. Graydon Nichols(captain), Hanford, CA
  2. Clem Hopp, Sarasota, FL
  3. Tony Franco, Briarcliff Manor, NY
  4. Jason Morton, Sun Lakes, AZ

The Bueno, Connolly and Marble Cups will be playing at Ali Bey Belek; The remaining women’s teams will be playing at Ali Bey Manavgat.  The men’s Perry, Von Cramm and Crawford Cup teams will be playing at Belek and the remaining men’s teams will be playing at Manavgat.

 

Leave a Reply